زیبا پادشاه عربستان عربستان، تقدیر و سپاس

زیبا: پادشاه عربستان عربستان، تقدیر و سپاس عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روایتی از شیوه کشته‌شدن دو دانش‌آموز در اعتراض‌ها ، اوضاع بازداشت‌شدگان کم‌سن‌وسال اعتراضات اخیر

روزنامه شرق نوشت: «آشوب و خشونت کور همواره بی گناهان را قربانی می کند. داغدار کشته شدن دو دانش آموز و امید آینده #ایران، آرمین و شایان عزیز در این آشوب هستم». ا

روایتی از شیوه کشته‌شدن دو دانش‌آموز در اعتراض‌ها ، اوضاع بازداشت‌شدگان کم‌سن‌وسال اعتراضات اخیر

اوضاع بازداشت شدگان کم سن وسال اعتراضات اخیر/ روایتی از شیوه کشته شدن دو دانش آموز در اعتراض ها

عبارات مهم : ایران

روزنامه شرق نوشت: «آشوب و خشونت کور همواره بی گناهان را قربانی می کند. داغدار کشته شدن دو دانش آموز و امید آینده #ایران، آرمین و شایان عزیز در این آشوب هستم». این توییت وزیر آموزش وپرورش، سیدمحمد بطحایی، است که با هشتگ هوشیار باشیم، منتشر کرده است و از کشته شدن دو دانش آموز در اعتراضات روزهای گذشته در شهرهای کشور عزیزمان ایران خبر می دهد.

روایتی از شیوه کشته‌شدن دو دانش‌آموز در اعتراض‌ها ، اوضاع بازداشت‌شدگان کم‌سن‌وسال اعتراضات اخیر

کمی بعد از توییت وزیر یکی از بازدیدکنندگان توییتر تصویری منتسب به آرمین صادقی، نوجوان ١٣ ساله خمینی شهری، انتشار داده است که در این اعتراضات کشته شده است هست. تصویر کودک خندانی را نشان می دهد که رو به دوربین نگاه می کند و حالا جان باخته هست؛ ولی این تمام ماجرا نیست.

گفته های مسئولان انتظامی کشور حاکی از آن است که اکثر دستگیرشدگان اعتراضات روزهای گذشته نوجوان بوده اند. حسین ذوالفقاری، معاون امنيتی وزارت کشور، میانگین سنی بیش از ۹۰ درصد بازداشت شدگان را زیر ۲۵ سال اعلام کرده و مدیر دادگستری استان مرکزی نیز عنوان می کند دانش آموزان یا افراد کم سن وسالی که در تجمعات اراک حضور داشته اند و بعضی از آنها خساراتی را نیز به اموال عمومی یا دولتی وارد کرده اند، با توجه به سن زیر ١٨ سال، طفل محسوب می شوند؛ ولی با توجه به قانون در چنین مواردی هرکسی مرتکب جرم شود، دستگیر و به جرم او پیگیری خواهد شد.

روزنامه شرق نوشت: «آشوب و خشونت کور همواره بی گناهان را قربانی می کند. داغدار کشته شدن دو دانش آموز و امید آینده #ایران، آرمین و شایان عزیز در این آشوب هستم». ا

همه اینها نشان از آن دارد که باید فکری به حال دستگیرشدگان اعتراضات روزهای اخیر کرد که فجایع گذشته ای نه چندان دور دوباره تکرار نشود. فارغ از نوع اعتراضات و مطالبات مردمی، دستگیری افراد زیر سن قانونی به واسطه اضطرابی که به آنها وارد می کند، ممکن است تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

البته در میان بازداشت شدگان نام چند دانشجو نیز انتشار یافته که از میان آنها اعلام شد شش نفرشان آزاد شده است اند. با این حال معاون فرهنگی وزیر علوم نیز در گفت وگویی عنوان کرده است دانشجویان بازداشتی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران آزاد می شوند. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تأکید بر اینکه تعدادی از دانشجویان دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در تجمعات اخیر بازداشت شدند، گفت: آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان نداریم.

البته به نظر می رسد تعداد افراد بازداشت شده است زیاد نباشد؛ ولی پیگیری می کنیم این دانشجویان بازداشت شده است نیز هرچه سریع تر و قبل از شروع امتحانات آخر ترم آزاد شوند. هرچند دامنه اعتراضات اخیر شباهتی به اعتراضات سال ٨٨ ندارد؛ ولی کشته شدن جوانان و افراد زیر ٢٠ سال که تجربه تلخ آن دوران بود، می تواند زنگ خطری جهت اتفاقات امروز باشد.

روایتی از شیوه کشته‌شدن دو دانش‌آموز در اعتراض‌ها ، اوضاع بازداشت‌شدگان کم‌سن‌وسال اعتراضات اخیر

پیگیری می کنیم

در این حال شهیندخت مولاوردی، دستیار خاص مدیر جمهوری در امور حقوق شهروندی، راجع به اوضاع افرادی که در روزهای اخیر و به واسطه حضور در تجمعات اعتراضی دستگیر شده است اند، تأکید کرد که «پیگیر اوضاع بازداشت شدگان هستیم.» همچنین فاطمه سعیدی، نماینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در توییتر خود عنوان کرده بود، ضمن پایبندی به اصلاحات تدریجی و محترم شمردن حق نقد بدون توسل به افراطی گری و خشونت، پیگیری اوضاع دانشجویان بازداشت شده است را از طریق وزارت علوم، مراجع امنیتی و قضائی وظیفه خود می دانم.

روزنامه شرق نوشت: «آشوب و خشونت کور همواره بی گناهان را قربانی می کند. داغدار کشته شدن دو دانش آموز و امید آینده #ایران، آرمین و شایان عزیز در این آشوب هستم». ا

او گفت: «ابتدا باید عمق تأسف و ناراحتی خود را به خاطر کشته شدن دو دانش آموز بی گناه در جریان ناآرامی های اخیر عنوان کنم. باو ر کردنی نیست که چگونه یک دانش آموز نوجوان در جریان خشونت های کور قربانی می شود. براساس پیگیری هایی که تاکنون انجام شده، می دانم یک دانش آموز در خمینی شهر درحالی که در ماشین حضور داشته در اثر اصابت گلوله ای کشته شده است هست. دانش آموز دیگری نیز در همان خودرویی حضور داشته که با خودروی آتش نشانی که در سرازیری رها شده است بود، برخورد کرده و از دنیا رفته هست. به صورت جدی پیگیر اوضاع دانش آموزان بازداشتی هستیم. درحال حاضر با کمک وزارت آموزش وپرورش و پیگیری هایی که وزیر محترم نیز انجام می دهند، در حال جمع آوری اطلاعات دانش آموزان بازداشتی هستیم و باید بدانیم آنها کجا نگهداری می شوند و در چه شهرهایی دانش آموز بازداشتی داشته ایم. با تکمیل این اطلاعات بلافاصله مشورت با نهادهای امنیتی و قضائی را شروع می کنیم تا ان شاءالله بتوانیم زمینه آزادی آنها را فراهم کنیم».

سعیدی همچنین افزود: «من امروز در تماسی با مقامات امنیتی دولت، وزارت کشور و وزارت آموزش وپرورش در حال پیگیری این عنوان هستم. خوشبختانه همه نهادهایی که درگیر این بحران هستند، با نگاهی انسانی جهت حل مسئله دانش آموزانی که احیانا بازداشت شده است اند، در حال تلاش هستند. ما ضمن احترام به حق نقد و اعتراض به هیچ وجه طرفدار بیان آن به شیوه کنونی نیستیم. رمز عبور ما از این بحران وحدت و انسجام هست. باید صدای مردم را شنید و آن را از کسانی که به دنبال تخریب اموال عمومی و شخصی هستند، جدا کرد. امروز می توان از ظرفیت دلسوزانی که جز به سربلندی کشور عزیزمان ایران و انقلاب نمی اندیشند، استفاده کرد و با مدارا و تعامل راه را جهت وقت طلبانی که به دنبال انتقام از ملت کشور عزیزمان ایران هستند، بست».

روایتی از شیوه کشته‌شدن دو دانش‌آموز در اعتراض‌ها ، اوضاع بازداشت‌شدگان کم‌سن‌وسال اعتراضات اخیر

همچنین در خبری دیگر مدیرکل زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز به فارس گفته است: «تیم هایی در زندان مستقر شده است اند و در حال پالایش افراد بازداشت شده است در حوادث روزهای اخیر هستند تا افراد بی گناه هرچه سریعتر آزاد شوند». مصطفی محبی درخصوص اعتراضات اخیر و دستگیری های انجام شده است عنوان کرده است: دستگیری ها در حدی نبوده که ما در بحث پذیرش با مسئله مواجه شویم، با اینکه کمبود جا داریم ولی به هیچ عنوان مشکلی پیش نیامده هست. او در پاسخ به این سؤال که آیا خبر انتقال ٢٠٠ نفر به زندان اوین صحت دارد یا خیر، گفت: حتی در این سه چهار روز هم تعداد زندانیان به ٢٠٠ نفر نرسیده است.

یک بازداشتی ۱۵ ساله

هرچند خبرها حاکی از آن است که دستگیرشدگان کم سن وسال به زودی آزاد می شوند و مقام های آگاه که ترجیح دادند نامشان فاش نشود، قول دادند که با پیگیری های آنها تا پنجشنبه دانش آموزان و افراد زیر ٢٠ سال از زندان آزاد شوند، ولی نمی شود نگرانی های خانواده ها را پنهان کرد. افشین یکی از بازداشت شدگانی است که مادرش این روزها به شدت بی تاب هست، ١٥ساله بوده و به گفته مادر به هیچ عنوان قراری جهت حضور در اعتراضات نداشته است.

او می گوید: «اصلا نمی دانیم کجاست، فقط تماس گرفته و گفته که بازداشت است و به زودی آزاد می شود. افشین شاگرد درس خوانی است و چون دو ورز در این هفته مدارس تعطیل بود، روزها به کتابخانه می رفت و درس می خواند. منزل ما در خیابان ایتالیا واقع شده است و احتمالا در این رفت و آمد او را هم بازداشت کرده اند». او ادامه می دهد: « منزل ما در خیابان ایتالیاست و این بزرگ ترین گناه ماست، هر اتفاقی که می افتد تاوانش را ما می دهیم و حالا من نمی دانم فرزند ام کجاست…».

واژه های کلیدی: ایران | بازداشت | اعتراضات | بازداشت شدن | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs